Skip to content

51 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block21
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,000
49%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+2.0%
2024$11,109-1.7%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 9322, Page 596Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4855, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1914