Skip to content

33 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block21
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$75,500
50%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605+2.0%
2024$11,373-1.7%
2023$11,572+0.7%
2022$11,491+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$627,500

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 9372, Page 223Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 8844, Page 3247Recorded4/18/2012

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5509, Page 76

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5286, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1910