Skip to content

112 63rd St(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block25
Lot29
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage617
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
19%
Improvement Value:$32,400
81%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+2.0%
2024$3,023-1.7%
2023$3,076+0.7%
2022$3,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9410, Page 124Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 8714, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 2006