Skip to content

112 63rd St(Unit C0022)West New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block25
Lot29
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionUNIT 3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
7%
Improvement Value:$102,200
93%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 7990, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2006