Skip to content

318 54th St(Unit C0016)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Nov 30, 2019

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0016
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 2D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
5%
Improvement Value:$71,400
95%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,814+2.0%
2024$5,698-1.7%
2023$5,798+0.7%
2022$5,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 9458, Page 891NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$216,000

From:

To:

Sq Ft797DeedBook 8332, Page 69Recorded9/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007