Skip to content

6107 Park Ave(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Aug 22, 2021

Property Information

Block40
Lot26
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
13%
Improvement Value:$66,700
87%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+2.0%
2024$5,826-1.7%
2023$5,928+0.7%
2022$5,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft609DeedBook 9605, Page 996Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7803, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 2005