Skip to content

6307 Broadway(Unit C0008)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block26
Lot12
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage474
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
18%
Improvement Value:$31,700
82%
Total Assessment$38,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,992+2.0%
2024$2,932-1.7%
2023$2,983+0.7%
2022$2,962+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft474DeedBook 9537, Page 603Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft474DeedBook 8597, Page 295NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/28/2008