Skip to content

6304 Dewey AveWest New York, NJ 07093

Other Exempt

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 27, 2000

Property Information

Block26
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5B-17U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
35%
Improvement Value:$713,000
65%
Total Assessment$1,105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$4,112+47.5%
1994$2,787+0.0%
1993$2,787+0.0%
1992$2,787+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 5723, Page 237

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4685, Page 194