Skip to content

447 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block31
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U-
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
41%
Improvement Value:$61,900
59%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.1%
2024$8,332+3.2%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 8918, Page 272Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 8914, Page 398Recorded6/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900