Skip to content

124 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block25
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2ST 2UNITS
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 7487, Page 239

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7487, Page 239Recorded3/8/2005

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 7370, Page 263

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7370, Page 263Recorded9/28/2004

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5715, Page 280

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5366, Page 328

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4851, Page 27

Property Sale

Sale
$116,815
DeedBook 4746, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1899