Skip to content

451 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2006

Property Information

Block31
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
45%
Improvement Value:$56,800
55%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+2.0%
2024$7,837-1.7%
2023$7,973+0.7%
2022$7,918+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5771, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1899