Skip to content

420 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block16
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,300
48%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+2.0%
2024$9,129-1.7%
2023$9,288+0.7%
2022$9,223+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 7014, Page 153Recorded1/30/2003

Property Built

Built

Year Built: 1899