Skip to content

432 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 14, 2001

Property Information

Block31
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class26
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$78,600
56%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,880+2.0%
2024$10,663-1.7%
2023$10,849+0.7%
2022$10,773+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5094, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1899