Skip to content

6032 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block54
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$74,900
55%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+2.0%
2024$10,383-1.7%
2023$10,565+0.7%
2022$10,490+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899