Skip to content

440 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 11, 2000

Property Information

Block31
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$54,400
47%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+2.0%
2024$8,834-1.7%
2023$8,988+0.7%
2022$8,925+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5713, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1920