Skip to content

444 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 19, 2005

Property Information

Block31
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$77,000
55%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,521+9.3%
2024$10,542-1.7%
2023$10,726+0.7%
2022$10,651+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 7599, Page 171Recorded6/30/2005

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 5694, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1899