Skip to content

423 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block71
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,600
51%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+2.0%
2024$9,681-1.7%
2023$9,850+0.7%
2022$9,780+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9758, Page 16Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9758, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1899