Skip to content

6314 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2010

Property Information

Block33
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
45%
Improvement Value:$192,500
55%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,907+4.1%
2024$27,773+3.2%
2023$26,912+0.7%
2022$26,723+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5118, Page 199