Skip to content

446 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
32%
Improvement Value:$88,700
68%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 8129, Page 103Recorded2/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1899