Skip to content

6014 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 21, 1999

Property Information

Block39
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
35%
Improvement Value:$125,000
65%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,899+4.1%
2024$15,275+3.2%
2023$14,801+0.7%
2022$14,697+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5461, Page 216