Skip to content

6024 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block39
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2G-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
43%
Improvement Value:$89,500
57%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,967+4.1%
2024$12,458+3.2%
2023$12,072+0.7%
2022$11,987+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5408, Page 228

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4669, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1988