Skip to content

6026 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block39
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GAR1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
44%
Improvement Value:$87,300
56%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,937+2.0%
2024$11,698-1.7%
2023$11,903+0.7%
2022$11,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 8634, Page 175Recorded11/17/2008

Property Sale

Sale
$370,800

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 7121, Page 23Recorded9/2/2003

Property Sale

Sale
$370,800
DeedBook 7121, Page 23

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5952, Page 16

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5785, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1914