Skip to content

150-61st St/Aka 6101 Buch(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block41
Lot20
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2BR-GAR1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
36%
Improvement Value:$48,500
64%
Total Assessment$76,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+2.0%
2024$5,743-1.7%
2023$5,844+0.7%
2022$5,803+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9431, Page 144Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 8996, Page 154Recorded9/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$293,550
DeedBook 8632, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 2008