Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0207)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 22, 2007

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$78,400
92%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8364, Page 261NU CodePartial parcel (6)Recorded10/30/2007