Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0208)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$75,400
92%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+2.0%
2024$6,197-1.7%
2023$6,305+0.7%
2022$6,261+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8500, Page 123NU CodePartial parcel (6)Recorded5/1/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008