Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0409)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0409
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$90,200
93%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+2.0%
2024$7,315-1.7%
2023$7,443+0.7%
2022$7,391+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 8562, Page 244

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8562, Page 244NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008