Skip to content

6127 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2016

Property Information

Block36
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
67%
Improvement Value:$42,500
33%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924