Skip to content

229 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block47
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
38%
Improvement Value:$202,500
62%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,048+4.1%
2024$25,987+3.2%
2023$25,181+0.7%
2022$25,005+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft5,194DeedBook 9781, Page 497NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925