Skip to content

6018 Hudson Ave(Block 47 Lot 8)West New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block47
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description4S-35U-GARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage21,798
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
87%
Improvement Value:$27,100
13%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,724+4.1%
2024$17,029+3.2%
2023$16,501-91.0%
2022$184,225+202.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,175,000

From:

To:

DeedBook 9150, Page 950NU CodeGovernment (15)Recorded10/17/2016