Skip to content

320 62nd St(Unit C0206)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block32
Lot41
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
15%
Improvement Value:$53,700
85%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,211+9.3%
2024$4,768-1.7%
2023$4,852+0.7%
2022$4,818+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 9811, Page 544Recorded3/27/2024

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 9622, Page 890Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 8653, Page 413NU CodePartial parcel (6)Recorded3/11/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008