Skip to content

6109 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Dec 21, 1999

Property Information

Block52
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
50%
Improvement Value:$62,200
50%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,523+2.0%
2024$9,333-1.7%
2023$9,496+0.7%
2022$9,429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5549, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1899