Skip to content

6026 Monroe Pl(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block53
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#3&4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
33%
Improvement Value:$70,800
67%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9512, Page 416Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8953, Page 858Recorded1/15/2014

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7548, Page 43NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/9/2005