Skip to content

6026 Monroe Pl(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 19, 2011

Property Information

Block53
Lot9
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2BR-PS#2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
44%
Improvement Value:$40,000
56%
Total Assessment$70,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+2.0%
2024$5,350-1.7%
2023$5,444+0.7%
2022$5,406+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8774, Page 1001Recorded2/1/2011

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 7350, Page 19NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2004