Skip to content

6026 Monroe Pl(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block53
Lot9
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#5&6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
60%
Improvement Value:$40,100
40%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$428,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 8944, Page 638Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 8944, Page 638