Skip to content

6026 Monroe Pl(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block53
Lot9
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2BR-PS#1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
50%
Improvement Value:$49,800
50%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 9180, Page 882Recorded2/16/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 8718, Page 451NU CodeGovernment (15)Recorded3/3/2010

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 7388, Page 70Recorded10/29/2004