Skip to content

6017 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block57
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
38%
Improvement Value:$95,300
62%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,620+4.1%
2024$12,125+3.2%
2023$11,749+0.7%
2022$11,666+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 9556, Page 281Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5917, Page 138

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5688, Page 163

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4949, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1899