Skip to content

421 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block33
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,100
50%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,608+2.0%
2024$9,416-1.7%
2023$9,580+0.7%
2022$9,513+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9863, Page 290

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 9863, Page 290Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 7678, Page 87Recorded9/27/2005

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5246, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1899