Skip to content

54 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block5
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
59%
Improvement Value:$52,400
41%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,522+9.3%
2024$9,628-1.7%
2023$9,796+0.7%
2022$9,727+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 9790, Page 183Recorded12/12/2023

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5381, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1914