Skip to content

23 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block20
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$75,600
56%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,456+2.0%
2024$10,247-1.7%
2023$10,426+0.7%
2022$10,353+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,764DeedBook 9917, Page 745Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4993, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1914