Skip to content

25 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block20
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$71,000
54%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+2.0%
2024$9,900-1.7%
2023$10,073+0.7%
2022$10,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9326, Page 788NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9245, Page 547Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4708, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1914