Skip to content

553 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block153
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
35%
Improvement Value:$75,700
65%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,680+9.3%
2024$8,857-1.7%
2023$9,012+0.7%
2022$8,948+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9812, Page 924NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5384, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1909