Skip to content

5905 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block61
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
36%
Improvement Value:$77,500
64%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+2.0%
2024$9,167-1.7%
2023$9,327+0.7%
2022$9,261+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 9519, Page 51NU CodeFamily (1)Recorded11/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1919