Skip to content

5903 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block61
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
35%
Improvement Value:$81,000
65%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,307+4.1%
2024$9,903+3.2%
2023$9,596+0.7%
2022$9,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 9733, Page 464Recorded3/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1919