Skip to content

5404 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 7, 2017

Property Information

Block78
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,200
54%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,290+4.1%
2024$10,847+3.2%
2023$10,511+0.7%
2022$10,437+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 9187, Page 153Recorded3/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1914