Skip to content

206 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block61
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
53%
Improvement Value:$88,700
47%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,585+4.1%
2024$14,973+3.2%
2023$14,509+0.7%
2022$14,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3890, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1919