Skip to content

109 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block43
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$96,700
61%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,276+2.0%
2024$12,031-1.7%
2023$12,241+0.7%
2022$12,155+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 7521, Page 57Recorded4/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1914