Skip to content

127 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$667,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block64
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$92,500
60%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$667,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 9610, Page 573Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1929