Skip to content

117 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block62
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$66,900
52%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+2.0%
2024$9,779-1.7%
2023$9,950+0.7%
2022$9,880+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9343, Page 6Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8688, Page 89Recorded9/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1919