Skip to content

157 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Jun 19, 1996

Property Information

Block62
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,921
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
34%
Improvement Value:$122,500
66%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,265+2.0%
2024$13,980-1.7%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5037, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1919