Skip to content

5700 Hud Ave/234 57th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block65
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description2SBR-2C-G-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,142
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
22%
Improvement Value:$287,700
78%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,352+4.1%
2024$29,161+64.9%
2023$17,685+0.7%
2022$17,561+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9319, Page 75Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 7565, Page 63Recorded5/25/2005

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5853, Page 182